میزان سرمایه گذاری لازم جهت راه اندازی مرکز چاپ دیجیتال

راه اندازی چاپخانه بنر یا دفتر فنی

  • یکشنبه 11 فروردین ماه 98
  • راه اندازی چاپخانه بنر یا دفتر فنی

              

           میزان سرمایه گذاری لازم جهت راه اندازی مرکز چاپ دیجیتال

         برای تاسیس یک مرکز چاپ دیجیتال ابتدا باید جواز کسب بگیریدکه با مراجعه به اتحادیه چاپ صادر می شود.اتحادیه شما را به چند ارگان دیگر مانند شهرداری و اماکن معرفی می کند و پس از بررسی های لازم توسط این ارگان ها مجوز صادر می شود.البته چند شرط مشخص هم در این بین لازم است که وجود داشته باشد، مثلا اگر مکان شما در پاساژ های مرکزی نباشد باید فاصله مکانی حدود ۵۰۰متر با مغازه مشابه در محل داشته باشد، همچنینی عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری برای اخذ مجوز به دلیل خطرات احتمالی در جعل اسناد توسط چاپخانه ها باید گرفته شود، به علاوه مدرک تحصیلی فرد باید بالاتر از فوق دیپلم باشد و در نهایت کمینه متراژبرای شروع کار باید ۱۸ متر باشد.

         شما در کمترین حالت به میزان 50 میلیون تومان پول نیاز دارید که این مبلغ شامل خرید یک دستگاه چاپگر سیاه و سفید 6 تا 7 میلیونی است که کارهای کپی و زیراکس و انواع چاپ سیاه و سفید را انجام می دهد، همچنین یک دستگاه چاپگر رنگی که بین 10 تا 15 میلیون تومان هزینه دارد (البته این مبلغ میانگین است و باتوجه به مارک و شرکت تولیدکننده چاپگرها قیمت های بیشتر از این مبلغ هم در بازار موجود است) و درنهایت یک کامپیوتر و میز و صندلی  که حدود 8 میلیون هزینه دارد و مبلغ 20 میلیون تومان سرمایه در گردش جهت خرید کاغذ، تونر و درام و مواد اولیه چاپ دیجیتال نیاز است.

         حجم کاری گفته شده برای یک شروع اولیه در کمترین حجم ممکن است، اما اگر شما بخواهید یک مجموعه کامل خدمات را داشته باشید، میانگین 150 میلیون تومان نیاز است تا بتوان دو نوع پلاتر و چاپگرهای دیگر را برای انواع چاپ دیجیتال خریداری کرد. وی درخصوص دوره بازگشت سرمایه می گوید: باتوجه به حجم کار و دستگاه هایی که خریداری شده بین یک تا دوسال زمان می برد تا سرمایه اولیه شما برگردد.

انواع مواد مصرفی برای این صنف در کیفیت های مختلف کره ای، امریکایی، چینی و تایوانی موجود است که باتوجه به دستگاه هایی که برای چاپ دارید از این مواد استفاده می شود، اماقیمت مواد مصرفی با کیفیت،امروز در کشور بسیار بالاست و چون این مواد غالبا وارداتی است تحریم های اخیر تاثیر شدید تری بر افزایش قیمت ها گذاشته است.

        از بحث شناور بودن قیمت ها که بگذریم این صنعت ساعت کاری مشخصی ندارد و ممکن است شما به مدت ۱۵ ساعت درروز کار کنید چرا که بازار آزاد است و مشتری ممکن است یک کار ۵۰۰صفحه ای را ساعت شش عصر بیاورد و برای فردا صبح بخواهد، پس قبل از ورود به این بازار مسئله ساعت کاری را برای خود حل کنید، همچنین از نظر جسمی فرد ممکن است ساعت ها پشت سیستم باشد، طرح بزند و تایپ کند که این روال آسیب های بسیاری به چشم و کمر می زند.

        در ادامه لازم است اشاره کنم که عدم تعهد مدیریت به اجرای تغییر و نوآوری و پرهیز از داشتن یک بینش رقابتی برای آینده، میتواند به عنوان یک تهدید مطرح باشد. این در حالی است که تغییر در بینش مدیریتی و رفتار سازمانی کارکنان و ایجاد تغییر در زیرساخت های مدیریتی می تواند دست کم در حد ۲۰ درصد موثر باشد و باعث ارتقای کیفیت، ذخیره سازی و بهره برداری بهینه از زمان و ظرفیت های موجود بازار باشد.

        ورود به هر عرصه ای پیش شرط های خود را دارد. دو شرط اساسی ورود به حوزه چاپ به نظر من علاقه و تجربه است، در غیراینصورت در این بازار خیلی دوام نمی آورید. همچنین پیشنهاد  می کنم برای سرمایه گذاری در مراکز تجمیع چاپکاران وارد نشوید، به دلیل همان موضوعی که پیش تر در خصوص رقابت نا عادلانه بین چاپگران گفتم شما نمی توانید سودی در این مراکز بگیرید، امافروشگاه هایی که به صورت تکی در مناطق مختلف شهر فعالیت می کنند سود بالایی دارند.

        و در نهایت  لازم است تاکید کنیم کار خود را با چاپگرهای خیلی گران و حرفه ای شروع نکنید، به قول قدیمی ها با پیکان شروع کنید تا دست تان راه بیفتد. برای یک چاپکار لازم است تا توانایی تعمیرات جزئی و تعویض قطعات دستگاه را داشته باشد و این کار با خرید دستگاه های کارکرده و تسلط بر ساز و کار آنها محقق خواهدشد.